Genel

Köpeklerde Diş ve Ağız Bakımı Nasıl Yapılır?

Köpeklerde Diş ve Ağız Bakımı

Köpekte diş ve ağız bakımının onun yaşam kalitesini yükselten ve onu çoğu hastalığa yakalanmaktan koruyan bir öneme sahip olduğunu biliyor muydunuz?

Şayet, sevimli ve şirin köpeğinizin diş ve ağız bakımını ihmal ediyorsanız; üzülerek söylemek istiyoruz ki onun sağlığını maalesef ki yeterince ciddiye almıyorsunuz demektir.

Köpeğinizin diş ve ağız bakımına bir an önce başlayarak; onun yaşam ömrünü uzatabilir; onun daha mutlu ve huzurlu bir köpek olarak; sizinle daha kaliteli ve sağlıklı bir yaşam dilimi geçirmesini sağlayabilirsiniz.

Peki; can dostunuz, yol arkadaşınız olan köpeğinizin diş ve ağız bakımı esnasında nelere dikkat etmeniz gerekir? Yani bir diğer deyişle köpeklerde diş ve ağız bakımı nasıl olmalıdır?

 

Diş fırçası kullanın!

 

Köpeğinizin dişlerini fırçalarken, mutlaka ona özel bir diş fırçası kullanmalısınız. Bu aşamada hiçbir şekilde insanlar için üretilen diş fırçalarını tercih etme hatasına düşmeyin! Bir pet markete ya da veterinere giderek, köpeğinizin ağzı ve dişleri için en uygun olan diş fırçasını bulabilirsiniz.

Diş fırçasını satın alırken; aldığınız ürünün yeterince esnek ve köpeğinizin ağız yapısı ile uygun olduğundan da emin olmanız gerekiyor.

 

Köpek Diş macunu kullanın!

 

Tıpkı diş fırçası gibi köpeğinizin dişlerini fırçalarken kullanacağınız diş macunun da köpeğinize özel olması gerekiyor. Köpekler için özel olarak üretilen diş macunlarını ise pet shoplarda ya da veterinerlerde bulabilirsiniz.

Köpeğinizin dişlerini fırçalarken; hiçbir şekilde bizim kullandığımız diş macunlarından kullanmamalısınız. Aksi halde köpeğinizin diş macununu yutmak gibi bir yanlışa düşmesi durumunda onun sağlığını tehdit edebilirsiniz.

Şayet köpeğiniz dişleri fırçalanırken sorun çıkarıyorsa yani size dişlerini bir türlü fırçalatmıyorsa; onu diş macunu ve diş fırçası kullanmaya alıştırana kadar çiğneme oyuncakları kullanabilirsiniz.

Dişlerde kalan tortu, bakteri ve kalıntıları dışarı atmak için kullanılan çiğneme oyuncaklarını petshoplarda bulabilirsiniz.

Köpeğinizin dişlerini mümkünse her gün düzenli olarak fırçalamanızı öneriyoruz. Ancak bu durum mümkün değilse haftada en azından birkaç kez fırçalamayı unutmamalısınız.

Köpeğinizin dişlerini fırçalamadığınız takdirde köpeğinizde diş eti ve diş ağrısı problemi ile karşılaşmanızın kaçınılmaz olduğunu söyleyebiliriz. Hatta ilerleyen durumlarda köpeğinizin diş etlerindeki iltihaplar; akciğer, karaciğer ve böbreklerine kadar ulaşabilir ve köpeğinizde daha ciddi hastalıklar ortaya çıkarabilir.

Köpeğiniz dişlerini fırçalatmamakta diretiyorsa ilk günlerde dişlerinde yalnızca diş fırçasını gezdirebilirsiniz. Diş fırçasına alıştığı zaman; diş macunu ile dişlerini fırçalamanız daha kolay olacaktır.

Şimdiden, bol şans diliyoruz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.