Kedi

Kedilerde Tuvalet Eğitimi

Kısa bir süre önce sahiplendiğiniz; şirin ve güzeller güzeli kedinizin tuvalet ihtiyacınızı nasıl karşılamanız gerektiği hakkında herhangi bir fikriniz bulunmuyor mu? O zaman; kedilerde tuvalet eğitimi ile ilgili olarak sizleri bilgilendirmeyi hedeflediğimiz bu yazımızı mutlaka okumanızı tavsiye ediyoruz.

Aslında; kedilerde tuvalet eğitiminin sandığınızdan daha kolay olduğunu ve korkmanız gereken hiçbir durum olmadığını söyleyebiliriz. Çünkü doğada oldukça titiz ve temiz bir şekilde davranan kediler; ev ortamında yaşamaya başladıklarında da aynı şekilde davranacaklar ve tuvaletlerini her daim kendi kedi kumlarına yapmayı başaracaklardır. Bu konuda hiçbir şekilde korku duymanıza hiç ama hiç gerek yok!

Peki; kedilerde tuvalet eğitimi esnasında nelere dikkat etmeniz gerekir? İşte tuvalet eğitimi ile ilgili olarak her kedi sahibinin bilmesi gereken noktalar:

  • Kedinizin tuvaletini mama ve suyundan uzak bir noktaya koyun!

Oldukça temiz ve titiz olan kediler, mamaları ile tuvaletlerinin içgüdüsel olarak aynı yerde bulunmasından hiç ama hiç hoşlanmazlar. Bu yüzden de onun kedi tuvaletini odanın en sessiz ve sakin noktasına koymanızı öneriyoruz.

  • Yavru kedinizi; kedi tuvaletine alıştırmak için onu eğitin!

Yetişkin kediler; kedi tuvaletine kendi başlarına gidebilecek kabiliyete ve yeteneğe sahiptir. Yavru kediler ise tuvaletlerini nereye yapmaları gerektiğini bebekken annelerinden öğrenirler.

Ancak küçük yaşta annesiz kalmış olan yavru kediniz; tuvalet eğitimini annesinden alamamış olabilir. Bu durumda onu her yemek yediğinden sonra; gece yatmadan önce ve sabah kalktığında kedi tuvaletine götürmenizi ve onu kedi kumuna alıştırmanızı öneriyoruz. Bu esnada parmaklarınız ile kedi kumunu birkaç kez karıştırmanız; onun ne yapması gerektiğini anlamasına da yardımcı olabilir.

  • Kedinizin kedi tuvaletini her daim temiz tutun!

Kedilerde tuvalet eğitimi esnasında kedinizin tuvaletini her daim temiz tutmayı unutmamalısınız. Kediler; temiz varlıklar olduğu için kedi tuvaletinin dolu yani kumun kirli olduğu durumlarda maalesef ki tuvaletlerini buraya yapmak istemeyeceklerdir.

Evinizin ücra bir köşesinde kedi dışkısı ile karşılaşmak istemiyorsanız; gün içerisinde kedi kumunu birkaç kez kontrol etmeli; kumun kirli olduğu durumlarda kedi tuvaletini mutlaka temizlemelisiniz.

Kedilerde tuvalet eğitimi nasıl olur? sorusunu kısaca yanıtlamaya çalıştık. Bir sonraki yazımızda görüşmek dileğimizle…

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.