Köpek

Köpeklerde Hamilelik(Gebelik) Dönemi

Daha minicikken sahiplendiğiniz, gözünüzden bile sakındığınız şirin ve sevgi dolu köpeğinizin yavaş yavaş büyümeye başladığını mı hissediyorsunuz? Dolayısıyla onun ne zaman hamile kalacağını ve ne zaman yavrularına kavuşacağınızı da merak ettiğiniz bir süreçten geçiyorsunuz.

Köpeğinizin karnının büyümeye başladığını gözlemliyor; onun hamile olup olmadığını öğrenmek istiyorsanız; köpeklerde hamilelik(gebelik) dönemi ile ilgili olarak; sizleri bilgilendirmeyi amaçladığımız bu yazımızı mutlaka okumanızı tavsiye ediyoruz.

İşte köpeklerde hamilelik(gebelik) dönemi ile ilgili olarak bilmeniz gerekenler:

Yaklaşık olarak 56 ile 70 gün arasında sürecek olan bu dönemde; köpeğiniz eskisine nazaran daha stresli davranabilir. Bu süreçte, ona mümkün olduğunca destek olmalı, sevginizi ve ilginizi hiçbir şekilde ondan eksik etmemelisiniz. Yani bu dönemde onu bol bol nazlamalı, vitamin ve mineraller açısından zengin kuru mamalar ile onu beslemeyi unutmamalısınız.

Köpeğinizin kilo almaya başladığını gözlemiyorsanız; eskisine nazaran daha stresli ve gergin davrandığını düşünüyorsanız; köpeğinizin hamile olup olmadığını öğrenmek adına bir veteriner kliniğine gidebilirsiniz. Veteriner hekiminizin köpeğinizi ultrasona sokması sonrasında onun hamile olup olmadığı hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz. Ancak; köpeğiniz hamile olsa bile hamileliği 20. güne hala ulaşmadıysa; ultrasonda köpeğinizin yavrularının görünmeyeceğini de söylemek istiyoruz.

Köpeklerde hamilelik(gebelik) döneminin 20. günü tamamlandığında artık köpeğinizin karnındaki yavruların ortalama 1 cm boya ulaştıklarını söyleyebiliriz.

Köpeğiniz; hamileliğinin 22. güne ulaştığında ise yavaş yavaş bebeklerinin organları oluşmaya başlar. 30. günde büyümesi ve gelişmesi hızlanan bebekler; 60. günde artık dünyaya gözlerini açmaya hazır bir hale gelirler.

NOT: Şayet köpeğiniz hamileliğinin 70. gününü de tamamlamasına rağmen hala doğum yapmadıysa, hem köpeğinizin hem de bebeklerin sağlığı adına mutlaka bir veteriner hekime gitmenizi öneriyoruz. Köpeğinizin doğumu yaklaştıysa ve köpeğiniz 30 dakikayı aşan acı ve sancılar çekmeye devam ediyorsa; yani doğuma bir türlü başlayamıyorsa da mutlaka bir veteriner hekime köpeğinizi göstermelisiniz.

Köpeğinizin doğum süreci başlamış olmasına rağmen köpeğiniz 3 saatten fazla bir süredir doğuramıyorsa, köpeğiniz yorgun, cansız ve halsiz görünüyorsa da kliniğe gitmenin en doğru davranış olacağını söyleyebiliriz.

Son olarak; köpeğinizde yoğun kanama ve kusma söz konusu ise de mutlaka veteriner hekime göstermeniz gerektiğini ifade edebiliriz.

Köpeklerde hamilelik(gebelik) dönemi ile ilgili olarak; sizleri kısaca bilgilendirmeye çalıştık. Bir sonraki yazımızda görüşmek dileğimizle…

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.