Köpek

Köpeklerde Tuvalet Eğitimi

Kucağınıza aldığınız ilk andan beri öpmeye ve sevmeye bir türlü doyamadığınız, hayatınıza renk katan, çocuğunuz gibi sevdiğiniz şirin ve minik köpeğinizin eğitim süreci esnasında ona tuvalet alışkanlığı kazandırmak; sanıldığı kadar kolay değildir. Ancak; ödül ve ceza sistemlerinden yararlandığınız takdirde ona tuvalet eğitimi kazandırmanız; imkansız da değildir.

Köpeklerde tuvalet eğitimi; adım adım tamamlanması gereken, köpeğinizi sürekli olarak gözetim altında tutmanız gereken bir süreçtir.

Peki; köpeklerde tuvalet eğitimi nasıl olmalıdır?

Köpeğinizin doğru tuvalet alışkanlığı kazanması adına yararlanabileceğiniz birkaç metodun olduğunu söyleyebiliriz. Bunlardan en önemlisi ise köpeğiniz için tuvalet ihtiyacını karşılayabileceği güvenli bir alan oluşturmak!

Köpeğiniz için oluşturacağınız güvenli alan; onun kendini rahat hissedeceği bir köpek evi ya da köpek kafesi olabilir.

Köpeklerde tuvalet eğitimi; güvenli bölgeye gazete kağıdı ya da pet shoplardan satın alacağınız tuvalet pedleri yerleştirmek ile başlar. Şirin ve sevimli köpeğinizin zaman içerisinde bu gazete kağıdı ya da tuvalet pedleri üzerine tuvaletini yapması gerektiğini öğrenmesi gerekir.

Ancak; köpeğiniz ilk zamanlarda tuvalet pedi ya da gazete kağıdı dışındaki alana tuvaletini kaçırabilir. Bu durumda yapmanız gereken şey ise köpeğinizin dışkısını gazete kağıdı ile kaplamak olmalıdır. Köpeğinizin dışkı ve idrarının gazete ya da tuvalet pedine sinmesi; onun tuvaletini nereye yapması gerektiğini anlamasına şüphesiz ki yardımcı olacaktır.

Bahçede Tuvalet Eğitimi:

Köpeğinizin yaşı ilerledikçe; onu bahçede belirlediğiniz bir alana tuvaletini yapmaya ikna edebilirsiniz. Ancak bu noktada oldukça önemli bir nokta var: O da köpeğinizi bahçenizin belirli bir alanına tuvaletine yapmaya alıştırmak!

Rastgele olarak belirlediğiniz alanlar; onun tuvalet alışkanlığı kazanmasını engelleyebilir. Bu yüzden ilk zamanlarda bahçeye gazete kağıdı koyabilir ve ona tuvaletini nereye yapması gerektiğini gösterebilirsiniz. Böylelikle minik ve yavru köpeğinizin kafasının karışmasının da önüne geçebilirsiniz.

Zamanla köpeğinizin bahçede kendi kendine tuvaletini yapmaya başladığını görmeye başlayacağınıza şüpheniz bile olmasın. Çünkü başka bir köpeğin idrar kokusunu alan köpeğiniz; kendiliğinden yani doğası gereği tuvaletini nereye yapması gerektiğini öğrenir. Hatta kendi alanını da idrarını belirli bir alana yaparak; belirlemeye başlar.

Gazete kağıdı, tuvalet pedi, bahçede tuvalet eğitimi; köpeklerde tuvalet eğitimi esnasında tercih edilen ve başvurulan en etkili yöntemlerdir.

Bu süreçte en önemli nokta; köpeğiniz tuvaletini doğru yere yaptığında onu ödüllendirmek olmalıdır. Ödül; onun sevdiği bir oyuncak olabileceği gibi onun başını okşamak ve onu sevmek de olabilir. Zaman içerisinde köpeğiniz tuvalet alışkanlığını kazandığında emin olabilirsiniz ki, hem kendinizle hem de onunla gurur duyacaksınız!

Köpeklerde Tuvalet Eğitimi Esnasında Dikkat Etmeniz Gerekenler:

  • Köpeğinizi her yemek sonrasında, köpeğiniz uyandıktan hemen sonra ve oyun sonrasında mutlaka ihtiyaç gidermeye çıkarmalısınız.
  • Köpeğiniz yanlışlıkla bir yere tuvaletini yaptığında o yeri deterjanla iyice temizlemelisiniz. Temizlik esnasında kesinlikle amonyak kullanmamalısınız. Aksi halde köpeğiniz; aynı yere tekrar tuvaletini yapacaktır. Temizlediğiniz alanın hiçbir şekilde idrar ya da dışkı kokmadığından emin olmalısınız.
  • Köpeğiniz yatmadan önce onu mutlaka tuvalete çıkarmalısınız.
  • Evinizin içerisinde tek bir noktaya gazete kağıdı ya da tuvalet pedi koymalısınız. Aksi halde köpeğinizin aklının karışmasına neden olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.