Köpek

Köpeklerde Yalancı Gebelik

Köpeğiniz bir süredir içine kapandıysa, sık sık karın bölgesini yalamaya başladıysa; memeleri süt salgılıyorsa; köpeğinizin hamile olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Lakin köpeklerde yalancı gebelik durumunda da tüm bu belirtiler ile karşılaşabileceğinizi de hatırlatmak istiyoruz.

Hemen hemen tüm dişi köpeklerde gözlemlenebilen köpeklerde yalancı gebelik; prolaktin hormonunun fazla salgılanmasına, progesteron hormonunun ise eskisine nazaran daha az salgılanmasına bağlı olarak gelişen; oldukça doğal bir durumdur.

Özellikle kızgınlık döneminin bitimini takip eden 1-3 aylık zaman dilimi içerisinde görülen dişi köpeklerde yalancı gebelik; köpeğinizde fiziksel ve psikolojik bazı durumların ortaya çıkmasına neden olur.

Dişi Köpeklerde Yalancı Gebelik Belirtileri Nelerdir?

  • Köpeğiniz bu süreçte daha sessiz ve sakin ortamlarda zaman geçirmeye başlar.
  • Köpeğinizin memeleri büyümeye başlar ve memelerinden süt gelir. Köpeğiniz bu durumda kendi memelerini yalayarak ve emerek, süt salgılanmasının devam etmesini de sağlayabilir.
  • Yalancı gebelik yaşayan köpeğiniz; bu evrede eskisine nazaran daha huzursuz ve mutsuz bir şekilde davranabilir. İştahı artabileceği gibi köpeğiniz iştahsızlık da yaşayabilir. Hatta köpeğinizde kusma vb. tıpkı normal gebelik belirtileri de gözlemlenebilir.
  • Yalancı gebelik ile baş etmek zorunda kalan köpeğiniz; oyuncakları bir yandan bir diğer yana taşıyarak, doğacağını düşündüğü bebekleri için yuva hazırlığı yapmaya da koyulabilir.
  • Köpeğiniz; köpeklerde yalancı gebelik durumunda sık sık karın bölgesini yalayabilir.

Dişi köpeklerde yalancı gebelik; daha önce kısırlaştırılmış, rahimi ameliyat ile alınmış olan köpeklerde bile görülebilir.

Şayet; kızgınlık döneminden sonra köpeğinizde birtakım fiziksel ve ruhsal değişiklikler olduğunu gözlemliyorsanız; köpeğinizin hamile mi olduğunu yoksa yabancı gebelik ile mi yüzleşmek zorunda kaldığını anlayabilmek adına mutlaka bir veterinere gitmenizi tavsiye ediyoruz.

Ultrason ile veterinerinizin yaptığı geniş kapsamlı bir muayene sonrasında köpeğinizin hamile olup olmadığını önleyebilirsiniz.

Dişi Köpeklerde Yalancı Gebelik Nasıl Tedavi Edilir?

  • Köpeklerde yalancı gebelik; genellikle hiçbir müdahale gerektirmeksizin kendiliğinden geçer.
  • Köpeğinizin memelerinde akıntı devam ediyorsa bu durumda memelerine soğuk kompres uygulayabilirsiniz.
  • Veterinerinizin tavsiyesi sonrasında köpeğiniz medikal ya da operatif tedavi yöntemlerinden birine de tabi olabilir. Medikal tedavi ile prolaktin hormonunu baskılayan ilaçlar reçete edilir. Operatif tedavi ile ise veterineriniz kısırlaştırmayı tercih edebilir.

Köpeklerde yalancı gebelik neden olur? Belirtileri nedir? Nasıl tedavi edilir? sorularını kısaca yanıtlamaya çalıştık. Bir sonraki yazımızda görüşmek dileğimizle…

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.